خودکفایی در ساخت تثبیت‌کننده بافت قلب (اختاپوس) برای اولین بار در خاورمیانه

تولید_اختاپوس_ایرانی

شرکت‌های دانش بنیان به جهت ارزش افزوده بالایی که ایجاد می‌کنند، نقش ویژه‌ای در رشد کشور در زمینه‌های علمی، فناوری و نیز اقتصادی بر عهده دارند. به بیان حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب، شرکت‌های دانش بنیان یکی از بهترین مظاهر و موثرترین مولفه‌های اقتصاد مقاومتی به شمار می‌روند.

ثروت زایی از علم و فناوری، ایجاد اشتغال پایدار، ارزش افزوده، تولید و صادرات کالاهای دانش بنیان به عنوان اهداف توسعه این شرکت‌ها به‌حساب می‌آیند.

به منظور شناخت و آشنایی بیشتر با این قبیل شرکت‌ها به گفتگو با مدیرعامل شرکت مهندسی پزشکی الکترومد پرشین توس پرداخته‌ایم، شرکتی تازه تاسیس که فعالیت خود را در زمینه تولید تجهیزات پزشکی از سال 1394 در پارک علم و فناوری خراسان رضوی آغاز نموده‌است. آنچه در ادامه می‌آید بخشی از این گفتگوست:

محسن شهرآیینی مدیرعامل جوان شرکت مهندسی پزشکی الکترومد پرشین توس در این مورد گفت: جای بسی افتخار است که امروز پس از گذشت تنها 5 سال از آغاز به کار رسمی این شرکت، محصولات تولیدی آن نیاز بیش از 200 مرکز بهداشتی درمانی در سراسر کشور را پوشش می‌دهند.

ثابت‌کننده بافت قلب (اختاپوس) که به منظور تثبیت بافت قلب حین عمل‌ جراحی قلب باز مورد استفاده قرار می‌گیرد، محصول شرکت الکترومد پرشین توس است که برای اولین بار در ایران و خاورمیانه از روی نمونه آمریکایی این محصول ساخته و به بازار داخلی عرضه شد.

ایده تولید داخلی این محصول برای اولین بار توسط آقای احسان افتخارپور، سرپرستار جراحی قلب بیمارستان امام رضا مشهد و یکی از سهامداران شرکت الکترومدپرشین توس مطرح شد و پس از کسب مجوزهای مورد نیاز از سازمان‌های مربوط و اداره کل تجهیزات پزشکی و نیز استاندارد 13485ISO، تولید داخلی این محصول با همکاری دو شرکت نوین سازان سلامت پاسارگاد و الکترومد پرشین توس در پارک علم و فناری مشهد کلید خورد.

از آنجا که قیمت نمونه آمریکایی این محصول با کیفیت مشابه 5 برابر نمونه داخلی تولید شده‌است، بومی سازی این محصول گامی بزرگ در جهت کاهش هزینه‌های جراحی مراکز درمانی و بیمارستان‌ها و نیز افزایش قدرت ارز ملی محسوب می‌شود.